PCOS terhesség alatt – mit tegyünk? Ez a kérdés rengeteg hölgyet foglalkoztat, akárcsak az, mennyi a PCOS teherbeesés aránya? Vagy lehet -e PCOS mellett teherbeesés? Nos a válasz: IGEN.
A PCOS diagnózisával élő nők teherbeesése nehezített pálya, ráadásul a vetélés esélye is nagyobb.
Ugyanakkor, ha a PCOS megfelelően kezelve van, a PCOS szindróma és a terhesség megférnek egymással, és -bár még több odafigyelést igényel az életmód – teljesen egészséges gyermek születhet.
Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, a PCOS kezelésének az alapja a következetes étrend, a rendszeres testmozgás, a megfelelő ásványi anyag- és vitaminbevitel, melyhez ma már professzionális segítséget és mentorálást is igénybe vehetünk.
Mi az a PCOS?
Először is beszéljünk picit arról, mi az a PCOS! A PCOS mozaikszó jelentése Policisztás Ovárium (=petefészek) Szindróma.
A női endokrin rendszert érintő probléma, a PCOS tünetei pedig az egész szervezetre kiterjedhetnek.
A PCOS betegségben szenvedőknél a petefészkeken kéregszerű bevonat képződik, ez akadályozza a petesejtek érését, kilökődését.
Lényegében a meg nem repedt tüszők maradványaiból folyadékkal telt ciszták alakulnak ki. A PCOS nemcsak a petefészkek betegsége, hanem komplex hormonháztartást érintő elváltozás. A férfi nemi hormon túlsúlyba kerül.
A PCOS okai között a genetikai okok mellett az egészségtelen életmód, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgáshiány és az inzulin iránti érzékenység csökkenése is szerepel.
A PCOS diagnózisa nagyjából minden 10. nőt érint, de többen lehetnek, akiknél vagy nem történt meg a PCOS diagnózisának felállítása, vagy a PCOS-hoz vezető folyamatok, a hormonháztartás egyensúlyának felborulása már elindult a szervezetben.
A PCOS tünetei szerte ágazóak, de az egyik legsúlyosabb „szövődmény” a teherbeesés problémája.
A PCOS tünetei leggyakrabban:
- menstruációs zavarok
- pattanásos, aknés bőr
- inzulinrezisztencia
- terméketlenségi gondok, sorozatos vetélések
- erőteljes szőrnövekedés
- hajhullás, kopaszodás
- fogyási képtelenség
Akinél felmerül a PCOS gyanúja, mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt (nőgyógyász, endokrinológus), melynek részeként egy PCOS laborvizsgálat is elvégzendő a menstruációs ciklus elején (2.-5. nap között)!
PCOS szindróma és terhesség
A PCOS szindrómával küzdő nők egyik legégetőbb kérdése, vajon lehet -e gyermekem, ha PCOS-em van?
A PCOS szindróma és a terhesség nem zárják ki egymást, de az biztos, hogy a PCOS kezelése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a fogantatás létrejöhessen és a várandósság időszaka is rendben legyen!
Nem kerülhetőek meg a szükséges életmódbeli változtatások, amelyek a hormonrendszer egyensúlyának elérését támogatják az egészséghez vezető úton.
PCOS mellett teherbeesés nehezebben jön létre, mint egészséges nőknél, és a vetélés esélye is emelkedett. Nem kell elkeseredni miatta, hiszen a PCOS teherbeesés esélye életmódváltással, következetességgel, kitartással növelhető, miközben a korábban számos tünetektől szenvedő hölgy sokkal egészségesebb, energikusabb, fittebb lesz, az életminősége jelentősen emelkedik!
PCOS teherbeesés támogatása életmódváltással
A diagnosztizált PCOS kezelését mielőbb el kell kezdeni nemcsak akkor, ha a teherbeesés a cél, hanem minden esetben. A PCOS kezelésében nőgyógyász szakorvos és endokrinológus szakorvos is részt vehet a probléma súlyosságától függően, egyes esetekben gyógyszer is szükségessé válhat.
Nem mindegy, hogy a PCOS tüneteire fókuszálunk csupán, vagy a PCOS betegséget a gyökereknél kezeljük, vagyis teljeskörű életmódváltást eszközölünk!
A PCOS kezelésének természetes módja a teljes életmódváltás. Ebbe beletartozik a speciális PCOS étrend betartása, amikor a cukorbevitelt drasztikusan csökkenteni kell továbbá a finomított lisztet és előnyben kell részesíteni a magas fehérje tartalmú ételeket.
A bevitt szénhidrát mennyisége és minősége sem mindegy, ráadásul a napi többszöri kisebb étkezés betartására is figyelni kell!
A rendszeres testmozgás sem maradhat el, hiszen az egészséges, karbantartott izmok nélkülözhetetlenek az egészséges szervezet számára, ráadásul az izommunka cukrot éget el.
Kezdetben akár a rendszeres gyaloglás, majd intenzív séta is elegendő, majd erősítő gyakorlatok és közepes intenzitású kardió programok is képbe kerülnek.
A PCOS kezelésének sikere nemcsak azon múlik mennyire jó a PCOS étrend, hanem hogy tudjuk -e tartani azt a mindennapokban, következetesek vagyunk-e, csináljuk-e a fizikai gyakorlatokat, mennyire hagyjuk magunkat a mindennapok stresszes helyzeteiben, érzelmi problémáiban elveszni.
Szerencsére lehetőség van szakértő mentorcsapat segítséget is igénybe venni, ahol a PCOS életmódváltásunk nehézségeiben nem hagynak magunkra, segítenek végig menni az úton.
PCOS terhesség támogatása
A PCOS terhesség alatt is megköveteli az életmódváltást, az étkezésre figyelést, a terhesség alatt is végezhető tornagyakorlatok végzését, azt, hogy a PCOS terhesség támogatása teljeskörűen megtörténjen.
A várandós édesanyának PCOS terhesség alatt nagyobb az esélye cukorbetegségre, magas vérnyomásra, ezért a betegség nyomon követése mellett meg kell tenni egyéni szinten, ami csak tőlünk telik!
PCOS diéta, fizikai aktivitás, rendszeres kontroll, szükséges ásványi anyagok és vitaminok bejuttatása, na meg persze kitartás, hiszen semmi sem múlhatja felül végül azt az érzést, mikor az út végén várva várt gyermekünket tarthatjuk a kezünkben!