A PCOS kezelése gyógyszer nélkül életmódváltással, tudatos odafigyeléssel, rendszeres testmozgással és speciális diétával lehetséges.
A PCOS, vagyis Policisztás Ovárium Szindróma nagyon sok nőt érint, a PCOS tünetei pedig komplexen, a teljes szervezetre kihathatnak.
Előfordul, hogy sokáig nem is tudja a panasszal élő hölgy, hogy a PCOS betegség áll a tünetei hátterében, esetleg a PCOS az oka, hogy nem képes fogyni, kellemetlen bőrtünetek zavarják, esetleg terméketlenségi gondokkal küzd.
Nézzük meg közelebbről, mi az a PCOS, mik a PCOS tünetei, hogyan történik a PCOS kivizsgálása, milyen lehetőségeink vannak a PCOS kezelésére!
Mi az a PCOS?
A PCOS jelentése: Policisztás Ovárium Szindróma.
A PCOS betegségben a petefészekben apró, vízzel teli hólyagok, ciszták keletkeznek.
A havonkénti tüszőérés és ovuláció elmarad, a hormonháztartás egyensúlya felborul, ezért mondják, hogy a PCOS nem csupán nőgyógyászati probléma, hanem a teljes női szervezetre kiható hormonális probléma.
Menstruációs zavarok, erősebb testszőrzet, pattanásos bőr, súlyfelesleg, mentális zavarok és számos más panasz jelentkezhet, melyek a hátterében a PCOS áll.
A PCOS diagnosztizálása nőgyógyászati vizsgálattal és laborvizsgálatokkal lehetséges. Bár elsőre ijesztő lehet a PCOS diagnózis felállítása, ha tudjuk mi a probléma, hatékonyan felléphetünk a PCOS ellen, visszaszerezve testünk felett az irányítást.
PCOS tünetei
A PCOS tünetei – révén, hogy a betegség a teljes szervezetre kihat – nem csupán nőgyógyászati jellegűek.
A PCOS tünetei lehetnek:
- menstruációs zavarok, havi vérzés kimaradása, rendszertelensége
- fokozott szőrnövekedés, főleg arcon
- súlygyarapodás, hasi zsír felhalmozódása
- férfias testalkat
- hajhullás, kopaszodás
- bőrproblémák, mitesszerek, pattanások, zsíros arcbőr
- mentális zavarok: hangulatingadozás, szorongás, depresszió
- terméketlenség
- kismedencei fájdalom
PCOS kivizsgálása és diagnosztizálása
Azoknál a hölgyeknél, akiknél gyanú van a PCOS diagnózisára, mielőbb érdemes PCOS laborvizsgálatot végeztetni.
Előfordul, hogy a nőgyógyász vagy az endokrinológus hívja fel a figyelmet a PCOS gyanújára, de meddőségi vizsgálatokon is fény derülhet a PCOS-re.
Aki tudatosan él, odafigyel a teste jelzéseire, akár maga is gyanakodhat PCOS jelenlétére.
A PCOS kivizsgálása során nőgyógyászati vizsgálat, hasi ultrahang vizsgálat eredménye és különböző laboreredmények együttes értékelése alapján állítható fel a PCOS diagnózisa.
A laborban többek között pajzsmirigy hormonokat, progeszteron szintet, vércukor és inzulin értékeket, DHEA androgén hormont, LH hormont, AMH és FSH hormont is vizsgálnak.
A PCOS kivizsgálása során a kapott eredmények értékelése minden esetben szakorvos feladata, mivel az eredményeket nem szabad csak önmagukban értékelni, azokat egymással összefüggésben, a tünetekkel összevetve kell értékelni!
Mit tegyünk, ha PCOS-re gyanakszunk?
- Azonosítsuk a tüneteket!
- Keressünk fel endokrinológus szakorvost! (laborvizsgálatot és ultrahang vizsgálatot is előír majd valószínűleg)
- PCOS diagnózis? - nem kell megijedni, ha diagnosztizált PCOS-ünk van, legalább tudjuk, milyen irányban kell továbblépni, hogyan érhetjük el céljainkat.
- Életmódváltással visszaállíthatjuk a hormonális egyensúlyunkat. Ne féljünk segítséget kérni szakembertől, hogy az életmódváltásunk célzott és sikeres lehessen!
PCOS kezelése gyógyszer nélkül
Sok esetben a PCOS kezelése gyógyszerrel történik, melyet a nőgyógyász vagy az endokrinológus szakorvos ír fel, azonban a PCOS kezelése gyógyszer nélkül is hatékony lehet, ha megfelelő, személyre szabott PCOS diétát követ a páciens, és számára megfelelő mozgásformát, rendszeres edzést végez. Akár teljes tünetmentesség érhető el.
Az első lépés a hatékony PCOS kezelés érdekében a PCOS diagnosztizálása.
Amennyiben diagnosztizált policisztás ovárium szindrómával állunk szemben, kérjünk bátran segítséget erre specializálódott életmódterapeutától!
Az alacsony glikémiás indexű változatos étrend mellett személyre szabott edzésformát is elkezdhetünk, melyek együttesen komplexen javíthatják a PCOS tüneteit, miközben számos más pozitív változást is hoznak az életünkbe.