A PCO és PCOS közötti különbségeket nem mindenki ismeri, pedig a 2 probléma eltérő tünetekkel jelentkezik. Röviden úgy is fogalmazhatunk, hogy a PCO a petefészek policisztás elváltozása, míg a PCOS egy komplex tünetegyüttest hordozó nőgyógyászati, endokrinológiai elváltozás, metabolikus problémákkal.
Hasonló az elnevezés, mégis a betegség, a tünetek és a kezelés teljesen különböző. Ma már tudjuk, hogy a PCOS életmódváltással például, speciális étrenddel, rendszeres és személyre szabott mozgással hatékonyan kezelhető, amihez ráadásul hozzáértő segítséget is kérhetünk.
PCO vagy PCOS?
PCO vagy PCOS? Talán a PCOS betegségről gyakrabban hallunk, olvasunk, a PCOS jelentése: policisztás ovárium szindróma. Ezzel szemben a PCO a petefészek több cisztás elváltozása, ami nem jár együtt komplex tünetekkel.
A PCOS a teljes női szervezetre negatívan hat, számos bőrgyógyászati, nőgyógyászati, akár idegrendszeri, metabolikus zavarokat okozva, jelentősen rontja az életminőséget.
A PCO elváltozásra sokszor a nőgyógyászati ultrahang során figyel fel a kezelőorvos, nem feltétlenül okoz panaszokat. Az ultrahang kimutatja, hogy a petefészek felszínén folyadékkal teli kis ciszták vannak. PCO-val teljes életet lehet élni, ellenben a PCOS betegség esetén a PCOS hatékony kezelése szükséges, hogy az életminőség helyre billenhessen.
Mi az a PCO (policisztás ovárium)?
A PCO jelentése: policisztás ovárium.
Látszik, hogy az elnevezésből szándékosan kimarad a szindróma megjelölés, hiszen itt mondhatni, egy helyi elváltozásról van szó a petefészek területén – általában az egyik petefészket érinti.
A petefészek felszínén kialakuló kis ciszták nem gyakran okoznak tünetet, kezelni sem feltétlenül szokták. Nem kell tartani hormonális zavaroktól vagy terméketlenségi gondoktól.
Mi az a PCOS (policisztás ovárium szindróma)?
Térjünk is rá akkor a PCOS-re! Mi az a PCOS?
A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma, egy összetett endokrin és anyagcserezavar a petefészek cisztás elváltozásával.
A PCOS betegséget nem lehet csak egy ultrahang vizsgálattal diagnosztizálni. Több kritériumnak kell teljesülni ahhoz, hogy a kezelőorvos kimondja a PCOS diagnózisát. Ennél a problémánál a hormonegyensúly is felborul, magasabb lehet a férfi nemi hormonok szintje a szervezetben, és nagyon sokszor inzulinrezisztencia is fennáll.
A PCOS szövődményei között meddőség, kóros elhízás, 2-es típusú diabétesz vagy szív- és érrendszeri megbetegedések is felmerülhetnek, ezért a PCOS kezelését minél előbb el kell kezdeni!
PCOS és inzulinrezisztencia
A PCOS és inzulinrezisztencia gyakran szerepelnek összefüggésben. Ez nem véletlen, hiszen mindkét betegség hormonális zavar, és sokszor együtt jár.
Az inzulinrezisztencia lényegében szénhidrát anyagcsere zavar, amikor a szervezet nem megfelelő működése során több inzulin termelődik, ezért a cukorbetegség előszobájának is nevezik.
A PCOS mellett a magas inzulinszint sokszor van jelen, ráadásul ez a férfi nemi hormonok szintjét is növelheti, ami tovább fokozza a PCOS tüneteit, újak jelenhetnek meg vagy a meglévőek felerősödhetnek.
Az inzulinrezisztenciával élők sokszor túlsúllyal küzdenek, amitől képtelenségnek érzik, hogy megszabaduljanak.
PCOS életmódváltás
A PCOS teljesen nem gyógyítható, de a szervezetben zajló negatív folyamatok visszafordíthatóak.
A PCOS életmódváltással, szükség esetén gyógyszeres terápiával jól kezelhető, és nem kell, hogy egyedül csináljuk végig, komplex segítséget kaphatunk ehhez!
Ha valakinél PCOS-t diagnosztizáltak és számos kellemetlen tünete van, amelyek átvették a teste felett a hatalmat, kérjen szakértő segítséget az életmódváltáshoz, a helyes táplálkozáshoz, a legjobb mozgásforma megtalálásához!
A személyre szabott egészséges, tápanyagdús és kiegyensúlyozott étrend mellett a PCOS kezelésében a mozgásnak is kiemelt szerepe van. Izomerősítés, kardio mozgás, közepes intenzitású mozgás mind szükségessé válhat egyéni helyzettől függően.