Mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

A cukorbetegség és az inzulinrezisztencia (IR) nem egy és ugyanaz, bár a cukorbetegség előszobájának nevezik az inzulinrezisztenciát. De mégis mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

Jó, ha tájékozottak vagyunk a kérdésben és tudatosan állunk hozzá, hogy a fennálló inzulinrezisztencia kezelését ne vegyük félvállról, hiszen való igaz, hogy az IR kezelés nélkül cukorbetegséghez vezethet, ami viszont már egy élethosszig tartó problémát jelent. Az IR hatékony kezelésén a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása múlhat.

Mi az inzulinrezisztencia?

Ahhoz, hogy megértsük mi az inzulinrezisztencia, induljunk el onnan, mi az inzulin? Az inzulin egy hasnyálmirigy által termelt hormon, ami arra hivatott, hogy a cukrot a testünk sejtjeibe juttassa, hogy energia termelődhessen belőle. 

Akinél inzulinrezisztencia alakul ki, a szervezetében a sejtek inzulinnal szembeni érzékenysége csökken, ennek hatására a cukorfelvétel hatásfoka sérül.

A vércukorszint emelkedik, így a hasnyálmirigy még több inzulint termel, hogy a vércukorszintet egyensúlyba hozza. 

Idővel a hasnyálmirigy kimerül, ha pedig a hasnyálmirigy elégtelen mennyiségű hormont termel, vagy egyáltalán nem termel, a cukorbetegség kialakulása szinte biztos!

Az inzulinrezisztencia kezelése emiatt nem hanyagolható el, komolyan oda kell rá figyelni és még időben megtenni, amit csak lehet!

Az életmódváltás, a testsúly normalizálása, a fizikai aktivitás, a tápanyagdús és egészséges táplálkozás a leghatékonyabb összetevők az IR sikeres kezelésében.

A probléma sokszor az, hogy akinél az inzulinrezisztencia vizsgálat kimutatja, hogy valóban IR áll fenn, nem tudja hogyan érjen el sikereket, hiszen valószínűleg hosszabb ideje szenved az eredménytelen diéták lehangoló élményétől és az IR tünetek okozta állandó panaszoktól.

Inzulinrezisztencia tünetei

Az inzulinrezisztencia tünetei szerteágazóak lehetnek, egyénileg változó kinél melyik tünet/tünetek és milyen intenzitással mutatkoznak meg. Leggyakrabban az alábbi panaszok hívják fel a figyelmet az inzulinrezisztenciára:

  • menstruációs zavarok
  • édesség utáni sóvárgás
  • meddőség
  • erőteljes szőrnövekedés
  • hajhullás
  • zsíros bőr
  • állandó fáradtság, lehangoltság
  • fogyási nehézségek – sorozatos kudarcok a diétákat illetően
  • túlsúly
  • elsősorban a has környékén zsír lerakódás

Az inzulinrezisztencia tünetei nőknél a havi ciklust érintő problémákban is megnyilvánulhatnak, vagy termékenységi gondokban, ezért sok esetben a nőgyógyászati kivizsgálás, az elvégzett laborvizsgálatok, inzulinrezisztencia vizsgálat eredménye tárja fel, hogy mi is áll a tünetek, panaszok hátterében.

Jó tudni azt is, mikortól magas a vércukorszint! A vércukor éhgyomri értéke normál esetben 3,7-6 mmol/l. 

Akinél 6,1-7 mmol/l közé esik ez az érték, ott felmerül az inzulinrezisztencia lehetősége vagy akár az IGT (csökkent glükóz tolerancia) iránydiagnózisa. Ez az eredmény sáv tekinthető inzulinrezisztencia értékeknek tehát, de egy mért vérérték alapján nem állítható fel a diagnózis. Ilyenkor a speciális IR laborvizsgálatok terheléses vércukor értékeket is mérnek és különböző indexeket is számolnak a szervezetben zajló folyamatok feltárása miatt.

7 mmol/l éhgyomri érték felett a kezelőorvosunk nagy valószínűséggel elindítja a kivizsgálásokat cukorbetegség irányába – hacsak nincs más olyan ismert tény, ami kivételesen emelkedett vércukorszintet okozott.

Magas inzulinszint nemcsak IR esetében, de esetleg növekedési hormon túltermelődése során, mellékvesekéreg túlműködése során is előfordulhat.

Mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

Ami fontos különbség inzulinrezisztencia és cukorbetegség között, hogy IR során a hasnyálmirigy termel inzulint, sőt egyre többet a nem megfelelő inzulinfelvételre reagálva.

A cukorbetegség között megkülönböztetik az 1-es típusú cukorbetegséget és a 2-es típusú cukorbetegséget. Az utóbbi azért alakul ki, mert a fokozott inzulintermelés miatt a hasnyálmirigy kimerül, az inzulin termelés lelassul vagy leáll. Az 1-es típusnál a szervezet nem termel inzulint.

Ebből jól látszik, miért is annyira fontos az inzulinrezisztenciával foglalkozni, az IR kezelését komolyan venni, hiszen a folyamat végső soron cukorbetegség és egyéb szövődmények kialakulásához vezethet. 

Ráadásul a mindennapokat megkeserítő tünetekkel kell együtt élni, miközben a lehetőség adott a változtatáshoz!

Az inzulinrezisztencia rizikófaktorai között az ülőmunka, a mozgásszegény mindennapok, a túlsúly, a stressz, a családban előforduló cukorbetegség mind mind szerepelnek. 

Inzulinrezisztencia kezelése

Az inzulinrezisztencia kezelésének van néhány alapvetően betartandó és követendő szabálya. 

A kiindulási pontot egy teljes életmódváltás adja, amelyben kiemelt szerepet kell kapjon a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás elveit alkalmazó IR diéta, a rendszeres testmozgás, a súlyfelesleg leadása.

Biztosítani kell a szervezetnek a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat is, melyek esetében akár étrendkiegészítő szedése is szóba jön.

Nem elég ugyanakkor erről csak beszélni és ezt kitűzni magunk elé célként, tudni kell azt is, hogyan érhetjük el a sikert, mit kell tennünk a mindennapokban, hogy hosszútávon is fenntartható, az életvitelünkbe illeszthető változásokat eszközöljünk!

A legfontosabb, hogy tudd, nem vagy ebben egyedül, ráadásul nem neked kell ebben az utat kitaposni magadnak! 

A VivienMFitness pontosan tudja mire van szükséged a sikeres életmódváltáshoz, és a személyre szabott mentorprogramnak köszönhetően ez Neked is menni fog!

Ha jelentkezel online konzultációra, máris megtetted az első lépést önmagadért, az egészségedért, a jobb életminőségért. A VivienMFitness árak nem véletlenszerűen alakulnak – minden program tudatosan van felépítve, hogy a lehető legjobb eredményt hozza Neked. A pontos információkért jelentkezz egy konzultációra!

Ne várj tovább, hiszen a kezeletlen inzulinrezisztencia kockázatos és a mindennapjaid minőségét is romba dönti! Szerezd vissza az egészséged és éld meg a legjobb formád! Segítünk!

Készen állsz változtatni?

Akkor engedd meg, hogy támogassalak benne életmódváltó programommal.

Jelentkezem

További cikkek

Inzulinrezisztencia

kategóriában

Összes

Inzulinrezisztencia étrend

Az inzulinrezisztencia kezelése inzulinrezisztencia étrend betartását igényli, ahol az inzulinrezisztencia diéta alapelveit követve juttatjuk be a szükséges tápanyagokat és kerüljük el azokat, amelyek hátráltatják az IR tüneteinek visszaszorítását.

Inzulinrezisztencia kezelése: Étrend, vizsgálatok és fogyás

Ismerd meg, hogyan kezelhető az inzulinrezisztencia! Fedezd fel a megfelelő étrend, életmódváltás, mozgás és szakértő támogatás szerepét a tünetek enyhítésében.