Az inzulinrezisztencia kezelése a diéta, mozgás, a teljes életmódváltás és bizonyos esetekben gyógyszer kombinációján alapul.
Sokat halljuk, hogy IR, de mi az inzulinrezisztencia, mit jelent az inzulinrezisztencia?
Nos, gyakran emlegetik úgy, mint a cukorbetegség előfutára. Lényegében a vércukorszint normalizálásához inzulinra van szükség és arra, hogy a sejtek is megfelelően reagáljanak rá.
Ha a sejtek rezisztenssé, tehát érzéketlenné válnak az inzulinra, akkor a vércukorszint továbbra is magas marad. Ezért a szervezet egy ördögi körbe kerül, folyamatosan több inzulint termel, a hasnyálmirigy pedig kimerül, előáll egy komplex anyagcsere probléma.
Az inzulinrezisztencia tünetei között gyakori a nehézkes fogyás, a sikertelen diéták, az elhízás, túlsúly. Az inzulinrezisztencia kezelése nem várhat, hiszen hordozza a cukorbetegség kockázatát és egyéb betegségek rizikóját is.
Inzulinrezisztencia vizsgálat menete
Az inzulinrezisztencia tünetei egyénileg eltérőek lehetnek. Van, amikor az IR tünetei sokáig nem tipikusak, például az állandó édesség utáni sóvárgás vagy vércukorszint ingadozás. Amennyiben egy komplex metabolikus szindrómaként van jelen, a túlsúly, menstruációs zavarok, fokozott szőrösödés, hajhullás, zsíros bőr egyaránt megjelenhetnek az inzulinrezisztencia tüneteként.
Nem teljesen tisztázott még az inzulinrezisztencia kialakulása, annak okai, de vannak rizikófaktorok, melyek növelik az IR kialakulásának esélyét:
- családi kórtörténetben diabétesz
- túlsúly
- mozgásszegény életmód, ülő munka
- tartós stressz
- 45 év feletti életkor
- gyulladás a szervezetben és/vagy egyéb betegségek jelenléte
Nem kell tartani az inzulinrezisztencia kivizsgálásától.
Ha felmerül valamilyen szénhidrát anyagcserezavar irányába a gyanú, az éhgyomri vércukor értéket és inzulinszintet kell ellenőriztetni, ez vérvétellel történik!
Vércukorméréssel ellenőrzik a hemoglobin A1C értéket, a HOMA indexet, vérzsír szinteket. Terheléses vércukor vizsgálat is elvégzésre kerül a legtöbb esetben.
Inzulinrezisztencia kezelése
Az IR kezelése során a kezelőorvos megítélése szerint szükség lehet gyógyszerre, de akár szednünk kell rá inzulinrezisztencia gyógyszert, akár nem, az életmódváltás nem maradhat el!
Különösen figyelni kell a helyes étrendre, fokoznunk kell fizikai aktivitásunkat és szükség esetén a testsúlyt csökkenteni!
Inzulinrezisztencia kezelése természetes módon éppen az életmódváltással valósulhat meg, az egészséges és változatos étrend mellett a rendszeres mozgás, a pihentető alvás egyaránt szükségesek a sikerhez.
A legjobb, ha hozzáértő segítséget veszünk igénybe, ahol személyre szabott dietetikai tanácsadást és a számunkra legjobb és leginkább fenntartható mozgásformát jelölik ki számunkra, amit hosszútávon be tudunk tartani és az életmódváltásunk sikeres lesz.
A feldolgozott élelmiszereket kerülni kell, egészséges, tápanyagdús ételeket kell előnyben részesíteni, az alacsony glikémiás indexű alapanyagokra kell fókuszálni!
Az inzulinrezisztencia mozgás rendszeresítésével is javul, hiszen a fizikai aktivitás javítja a vércukor értékeket, emeli a sejtek inzulin érzékenységét, segít normalizálni a testsúlyt.
Inzulinrezisztencia étrend
Amikor IR diétába fogunk, a hozzáértő szakember, az alábbi irányelveket figyelembe véve alakítja ki a számunka ideális inzulinrezisztencia étrendet:
- napi 4-6 kisebb étkezés
- minden étkezésben legyen szénhidrát (napszaknak megfelelően gyors felszívódású vagy lassú felszívódású)
- alacsony GI indexű élelmiszerek beépítése: barna rizs, bulgur, durum tészta, brokkoli, uborka stb.
- az ételek ideális elkészítési módja is meghatározásra kerül (egyes eljárások emelik a glikémiás indexet)
- kerülendők a cukros ételek, cukros kekszek, cukros üdítők, az alkohol
- hazai gyümölcsök nagy része és elsősorban a hüvelyesek fogyaszthatóak
- sovány fehérjék az IR étrendben
- olajos magvakat is tartalmazhat az IR étrend
- megfelelő folyadékfogyasztás minden nap (elsősorban víz, ízesítetlen tea)
Az inzulinrezisztencia étrendnek hosszútávon fenntarthatónak kell lennie, hiszen így szabadulhatunk meg az inzulinrezisztencia tüneteitől és előzhetjük meg a komolyabb szövődmények kialakulását.
Inzulinrezisztencia és fogyás
A fogyás inzulinrezisztencia esetén nem egyszerű, de következetes hozzáállással és szakértő segítséggel elérhető!
Az inzulinrezisztencia kezeléséhez nem elég a speciális étrend, több ponton kell a szervezetet támogatni az egyensúly helyreállításában.
- inzulinrezisztencia étrend betartása
- rendszeres testmozgás
- megfelelő minőségű és mennyiségű alvás
- célzottan inzulinrezisztencia kiegészítők bevitele: magnézium, króm, mio-inozitol, D-vitamin.
Hatékony, személyre szabott programmal fenntartható életmódot valósíthatunk meg a mindennapokban, egészségesebbé válhatunk és az inzulinrezisztencia tüneteinek is búcsút inthetünk.