Inzulinrezisztencia étrend

Az inzulinrezisztencia kezelése inzulinrezisztencia étrend betartását igényli, ahol az inzulinrezisztencia diéta alapelveit követve juttatjuk be a szükséges tápanyagokat és kerüljük el azokat, amelyek hátráltatják az IR tüneteinek visszaszorítását.

Egy napi IR mintaétrend egyáltalán nem jelenti azt, hogy egyoldalúan, unalmasan kellene táplálkozni és minden finom falatot meg kell vonni a szervezettől. Valójában egy új, friss szemléletre van szükség, és arra, hogy a megszokott ízeket megtanuljuk egészséges, az IR étrendbe illeszthető alapanyagokból elkészíteni, továbbá nyissunk az új ízek, textúrák felé a táplálkozásunkban.

Egy szakember által felépített inzulinrezisztencia étrend lehet nagyon változatos, színes, ízletes, igazán kedvünkre való és ezáltal hosszútávon fenntartható.

Mi az inzulinrezisztencia?

Amikor a sejtek inzulinnal szembeni érzékenysége csökken, felborul a szervezet egyensúlya. Az inzulin egy hormon, amit a hasnyálmirigy termel és ez segíti a glükóz felvételét és energiává alakítását.

Inzulinrezisztencia esetén a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően, hatékonyan az inzulinra. Ez glükóz felhalmozódást idéz elő a vérben, így a szervezet ezt kezelni próbálja, így még több inzulint termel.  Kialakul egy hormonháztartási zavar, miközben az inzulint a sejtek nem tudják hasznosítani, hiába van jelen a vérben. 

Az inzulinrezisztencia okai sokfélék lehetnek, de az IR kockázati tényezői között mindig szerepelnek az alábbiak:

  • elhízás
  • mozgás, fizikai aktivitás hiánya
  • túl sok cukor és szénhidrát fogyasztás

A fogyás inzulinrezisztenciával nem könnyű, de nem lehetetlen! Következetes életmódváltást igényel, melynek sarkalatos pontja a személyre szabott IR étrend.

Inzulinrezisztencia tünetei nőknél

Hogyan sejthetjük, hogy inzulinrezisztenciánk van? Az inzulinrezisztencia tünetei nőknél leggyakrabban:

  • túlsúly, hasi területeken zsír felhalmozódása
  • nehézségek a fogyásban
  • fáradtság, energiaszegény mindennapok
  • állandó éhségérzet, édesség utáni vágyakozás
  • menzesz zavarok
  • hajhullás
  • meddőség
  • magas vérnyomás
  • bőrproblémák

Az első gyanúnál, hogy inzulinrezisztencia tüneteivel állunk szemben, javasolt egy komplett inzulinrezisztencia laborvizsgálatot végeztetni, hogy mielőbb fény derülhessen a tünetek kiváltó okára! A kezeletlen inzulinrezisztencia további szövődményekhez vezethet!

Inzulinrezisztencia ételek

A fogyasztható vagy tiltólistás inzulinrezisztencia ételek meghatározásában, a személyre szabott IR diétában és a teljes életmódváltásban ma már szerencsére nem vagyunk egyedül. 

A legnagyobb esélyünk a sikeres életmódváltásra, a fogyásra, az IR tüneteinek háttérbe szorítására akkor van, ha hozzáértő segítséget veszünk igénybe. 

Egy profi csapat nemcsak az IR diétánkat állítja össze, de az egészséges élethez vezető életmódváltásunk folyamatában is végig mentorál, támogat, figyel ránk, követi az eredményeinket, segít, ahol arra szükség van.

Így elképzelhetetlen az, - ami egyébként sokszor előfordul, ha egyedül vág bele az ember az életmódváltásba, - hogy időhiány, érzelmi hatások és egyéb hátráltató tényezők miatt feladja!

A VivienM Fitness árak nem véletlenszerűen alakulnak – minden program tudatosan van felépítve, hogy a lehető legjobb eredményt hozza számunkra.  A pontos információkért érdemes egyéni konzultációra jelentkezni!

Nagyon fontos, hogy pontosan ismerjük, milyen IR ételek fogyaszthatóak, mit mivel tudunk esetleg helyettesíteni! Egy burgonyapüré köret például nem javasolt IR diétában a magas szénhidráttartalma miatt, de a bulgur, kuszkusz, a rizs szerepelhetnek köretként a mindennapokban. 

A magas rosttartalmú élelmiszerek javasoltak, míg a magas glikémiás indexűek kerülendőek. Zöldségek, hüvelyesek is kellenek a mindennapi IR étrendbe, és ezeket megtanulhatjuk változatosan elkészíteni.

Azért is előnyös, ha profikra bízzuk magunkat, mert az étrendünket úgy állítják össze, hogy nem kell lemondani a kedvenceinkről, nem kell sóvárogni, éhezni és megvonni magunktól az élvezeteket. 

Az biztos, hogy IR diétában az étkezésünk megváltozik, felfedezünk olyan új alapanyagokat, melyeket eddig talán nem fogyasztottunk, és megtanulhatunk sokféle elkészítési módot, ami segít, hogy igazán színes, ízletes és változatos ételeket fogyaszthassunk!

Inzulinrezisztencia étrend

Az inzulinrezisztencia étrend kapcsán mindig központi kérdés, vajon mennyi a napi szénhidrát szükséglet? Nos, ezt fontos, hogy mindig szakember határozza meg számunkra! Több tényezőt is figyelembe kell venni, nem mindenkinél megfelelő az általánosságban ajánlott napi 160 g CH.

Egészségi állapot, kor, nem, fizikai aktivitás is befolyásolják a napi szükséges szénhidrátot IR esetében. 

Egy jól felépített IR étrend segíti a szervezetet, hogy a szénhidrátot a sejtek az inzulin által jobban hasznosíthassák és javuljon a szénhidrát anyagcsere. A lassan felszívódó szénhidrátok előtérbe kerülnek, ahogyan az alacsony glikémiás indexűek is. 

A napi többszöri étkezés az IR diéta részeként biztosítja, hogy ne legyünk kiéhezve, napi teendőinket, fizikai és szellemi feladatainkat megfelelően és hatékonyan elláthassuk.

Készen állsz változtatni?

Akkor engedd meg, hogy támogassalak benne életmódváltó programommal.

Jelentkezem

További cikkek

Inzulinrezisztencia

kategóriában

Összes

Mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

A cukorbetegség és az inzulinrezisztencia (IR) nem egy és ugyanaz, bár a cukorbetegség előszobájának nevezik az inzulinrezisztenciát. De mégis mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?

Inzulinrezisztencia kezelése: Étrend, vizsgálatok és fogyás

Ismerd meg, hogyan kezelhető az inzulinrezisztencia! Fedezd fel a megfelelő étrend, életmódváltás, mozgás és szakértő támogatás szerepét a tünetek enyhítésében.