Lehetséges a pajzsmirigy alulműködés kezelése gyógyszer nélkül? Természetesen minden eset más és más, a pajzsmirigy alulműködés mértéke egyénenként eltérő, ezáltal a pajzsmirigy alulműködés tünetei sem egyformán érintenek mindenkit. Vannak, akiknek az endokrinológus pajzsmirigy alulműködésre gyógyszeres terápiát, hormonpótlást ír elő. Emellett is rendkívül fontos a speciális pajzsmirigy alulműködés étrend bevezetése és betartása, ha a betegség kezdeti szakaszban van vagy kevés tünetet okoz, sok esetben az életmódváltás elegendő lehet a pajzsmirigy egyensúlyi működésének támogatásához.
Mi a pajzsmirigy alulműködés?
Mielőtt rátérnénk, hogy a pajzsmirigy alulműködés kezelése természetesen gyógyszer nélkül hogyan lehetséges, nézzük meg, mi a pajzsmirigy alulműködés!
A pajzsmirigyünk a gége alatt a nyakunk elülső részén található belső elválasztású mirigyünk. Négy mellékpajzsmirigy a pillangó alakú mirigy négy csúcsán található. A pajzsmirigy számos élettani folyamatban kulcsfontosságú az általa termelt hormonok miatt.
Többek között a pajzsmirigy hormonoknak fontos szerepe van a szívritmus szabályozásában, a szervezetünk anyagcseréjének szabályozásában, de az egészséges libidóhoz is nélkülözhetetlenek.
Amikor a pajzsmirigy alulműködik (orvosi megfogalmazásban: hipotireózis áll fenn), nem látja el a szervezetet a szükséges mennyiségű pajzsmirigy hormonnal, ez pedig változatos tüneteket okozhat testszerte.
Pajzsmirigy alulműködés esetén a TSH hormon a pajzsmirigy labor értékek között az egyik, ami nem esik a normál tartományba, szintje magasabb a referencia tartománynál.
Amikor a pajzsmirigy alulműködés kezelése gyógyszeresen, hormonpótlással történik, a TSH szintjét figyelik ellenőrzéskor, ez támpontot ad, hogy kell-e tovább növelni, esetleg csökkenteni a hormonpótlást?
Pajzsmirigy alulműködés tünetei nőknél
Változatosan jelenhetnek meg a pajzsmirigy alulműködés tünetei nőknél. A 40 körüli korosztályban minden 20. nőt érinthet a betegség, még ha nem is tud róla, vagy nincs a pajzsmirigy alulműködés diagnózisa kimondva, nem vizsgálták ilyen irányban.
Általában genetikai vagy hormonális tényezők szerepelnek a pajzsmirigy alulműködés okai között, és nőknél sokkal gyakrabban jelentkezik, mint férfiaknál.
Melyek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés tünetei nőknél? Nem mindenkinél ugyanazok a tünetek jelentkeznek és a súlyosságuk is egyénenként eltérhet. Végeztessen pajzsmirigy labor vizsgálatot, ha fennáll a gyanú a pajzsmirigy alulműködésre!
Pajzsmirigy alulműködés tünetei lehetnek:
- lassú anyagcsere, székrekedés
- állandó fáradtság
- túlsúly
- koncentrációs zavarok
- száraz bőr
- depressziós hangulat
- menstruációs zavarok
- csökkent libidó
- alvászavarok
- hajhullás, ritkuló szemöldök
- izomgyengeség, izomgörcs
- ödémás arc
Pajzsmirigy alulműködés étrend
A pajzsmirigy alulműködés kezelése természetesen speciális, pajzsmirigy alulműködés étrenddel támogatható. Ennek alapját az képezi, hogy naponta többször (4-6 alkalommal) kell kisebb mennyiségeket fogyasztani fehérjedús, vitamindús, tápanyagdús ételekből!
A cukrot lehetőleg ki kell iktatni, a telített zsírsavakat telítetlenre cserélni, a sovány fehérjéket előnyben részesíteni és a rostban gazdag szénhidrátokat fogyasztani – meghatározott mennyiségben és napszakban! Napi 2-3 liter folyadéknak pedig, ami lehetőleg szénsavmentes víz legyen, minden esetben be kell jutnia a szervezetbe!
Egy jól kialakított pajzsmirigy alulműködés diéta hosszútávon fenntartható kell legyen! Ahhoz, hogy ez valóban az egyénre szabott lehessen, kérjünk segítséget szakembertől!
A pontos diagnózis, a tünetek, az esetleges társbetegségek, az egyéni ízlés mind-mind befolyásolja, hogy milyen pajzsmirigy alulműködés étrend lesz számunkra ideális.
Arra is figyelni kell, hogy egyes élelmiszereket kerüljünk, vagy gondosan figyeljünk a feldolgozásuk módjára, hiszen rontják a pajzsmirigy működését. Ilyenek például a goitrogének (brokkoli, spenót, kelbimbó stb.)
Párolással, főzéssel viszont semlegesíthetőek a goitrogének, tehát mégis van lehetőség az értékes tápanyagok bejuttatására.
A glutént és a feldolgozott élelmiszereket szintén érdemes csökkenteni, a friss, egészséges ételekre kell fókuszálni!
Amikor szakembertől kérünk segítséget a hatékony életmódváltásunkhoz, a pajzsmirigy alulműködés kezeléséhez, arra is figyelni fog, hogy a pajzsmirigy „vitaminok”, ásványi anyagok is bejussanak a szervezetbe, mint például a D-vitamin, króm, szelén, cink, B-vitaminok, jód.
Pajzsmirigy alulműködés kezelése gyógyszer nélkül
A pajzsmirigy alulműködés kezelése gyógyszer nélkül nem mindig lehetséges, de nemcsak a terápia hatékonysága javulhat életmódváltással, de sokkal egészségesebbek lehetünk, minden téren jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben.
Az étrend fontos szerepet tölt be a megelőzésben és a kezelésben egyaránt.
Szokták mondani, hogy a stressz elkerülésére is törekedni kell, de ez sajnos ritkán lehetséges. Inkább az a helyes megközelítés, hogy tanuljuk meg jól kezelni a stresszt, akár meditációs technikákat, légzőgyakorlatokat elsajátítani ennek érdekében!
Válasszunk a mindennapjainkba beépíthető mozgásformát, hiszen a mozgásszegény életmód eleve negatív hatással van a pajzsmirigy alulműködés tünetei között is megjelenő lassult anyagcserére, izomgyengeségre!
Kérjen segítséget szakembertől, hogy valódi támogatást kapjon a pajzsmirigy problémák kezeléséhez, ami ráadásul hosszú távon fenntartható és sokkal jobb életminőséget eredményez!