A Hashimoto diétára általában akkor figyelünk fel, ha Hashimoto betegséggel diagnosztizáltak bennünket. Ilyenkor keressük a Hashimoto kezelésének lehetőségeit a gyógyszereken túl.
A Hashimoto betegség a pajzsmirigy krónikus gyulladása, melynek következtében a pajzsmirigy hormon termelődése nem megfelelő.
Következetes Hashimoto étrenddel magunk is sokat tehetünk a pajzsmirigy betegségek tünetei ellen, arról nem beszélve, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozást az egész szervezetünk meghálálja.
Pajzsmirigy diétát nemcsak akkor követhetünk, ha pajzsmirigy betegség diagnózisát kaptuk kézhez, de akkor is, ha életmódunk változtatásával szeretnénk kézbe venni az egészségi állapotunkat!
Hashimoto tünetei
Mik a Hashimoto tünetei? A pajzsmirigy hormonok a szervezet számos folyamatában szerepet játszanak, az anyagcsere folyamatokban és a sejtek oxigén felvételében egyaránt.
Ha a pajzsmirigy autoimmun betegsége áll fenn, vagyis a Hashimoto szindróma, a pajzsmirigy hormonok szintje nem megfelelő. Ez sokféle tünetben megnyilvánulhat, például:
- hízékonyság
- hajhullás
- száraz bőr, töredezett körmök
- lassú anyagcsere, székrekedés
- koncentrációs zavarok, fáradtság
- ingerlékenység
Ez az autoimmun pajzsmirigy gyulladás általában lassan bontakozik ki a tüneteket tekintve, és nem könnyű felismerni, hiszen számos más betegség is okozhat ehhez hasonló panaszokat.
A Hashimoto bőrtünetek is igazán zavaróak lehetnek, és önértékelési zavarokat okozhatnak. Ilyenek a puffadt arc, ödéma a szem körül, a nagyon száraz bőr, foltos hajhullás, pirosság az orcákon.
A Hashimoto betegség tünetei között a pajzsmirigy megnagyobbodása is jelentkezhet, de nem minden esetben. A pajzsmirigy betegségek gyanújának felmerülésekor érdemes minél előbb pajzsmirigy labort csináltatni, melyből a kezelőorvos azonnal látja, pajzsmirigy betegség állhat -e a tünetek mögött?
Hashimoto diéta alapjai
Hogy néz ki a Hashimoto étrend, melyek a Hashimoto diéta alapjai?
Nos, a Hashimoto kezelése étrendi változtatások nélkül szinte elképzelhetetlen. Természetesen hormonpótlás is szükségessé válhat, de mellette fontos, hogy magunk is megtegyük az egészségünkért, amit csak lehet! Étkezzünk egészségesen, rendszeresen és iktassunk be testmozgást vagy kiadós sétákat a mindennapokba!
Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozást kell előnyben részesíteni, naponta több adag zöldség fogyasztással, gyümölcs fogyasztással.
Fontosak továbbá a zsírszegény fehérjék és a magas rosttartalmú élelmiszerek is. A szakorvosunk Hashimoto diagnózis esetén szelén bevitelt, cink bevitelt is javasolhat, ezek egy részét a táplálékkal is bejuttathatjuk. A jódpótlás szükségessége szintén kezelőorvosunk hatásköre.
Miből áll a Hashimoto étrend?
A dietetikusok eltérő véleményen vannak, hogy Hashimoto diétában engedélyezett -e a glutén vagy a tejtermékek? Némelyik szakember szerint bár nincs közvetlen összefüggés, mégis gondot okozhatnak ezek az érzékenység kockázatát rejtő élelmiszerek, így jobb elkerülni őket!
Hashimoto étrendben javasoltak a bogyós gyümölcsök, citrusfélék, banán, alma, körte, sárgarépa, paprika, cukkini, gomba, rukkola, de a borsó, tök, édesburgonya is változatosan elkészíthető és választandó alapanyag!
Naponta érdemes olajos magvakat is fogyasztani magas szeléntartalmuk és cinktartalmuk miatt. Például napi 2-3 szem brazil dió vagy mandula, kesudió 1-1 fél marékkal sokat tesz a hormonrendszer egyensúlyáért.
A magas rosttartalmú köretek is előnyt élveznek, húsok közül pedig a sovány húsok, elsősorban a szárnyasok.
Pajzsmirigy étrendkiegészítőként szóba jöhet a jód, szelén és cink, a D-vitamin, kurkumin, magnézium, B-komplex vitaminok, a vas többek között. Étrendkiegészítő szedését mindig egyeztessük a kezelőorvossal!
A Hashimoto diéta mintaétrend mindig jól átgondolt, egyénre szabott kell legyen! Figyelembe kell, hogy vegye az egyéni ízlést és a diétázó esetleges élelmiszer érzékenységeit is, továbbá más meglévő betegségeit!
A VivienM Fitness program keretében nem csupán egy személyre szabott Hashimoto étrendet kapunk kézhez, de folyamatos támogatással, ügyfélközpontú mentorálással segítik az egész életmódváltást, hogy az semmiképp ne fulladjon kudarcba, siker koronázza az elhatározásunkat!
Hashimoto tiltott ételek
Pajzsmirigy diétában vannak tiltólistás élelmiszerek, mint például a cukor, túlzott sóbevitel, alkohol, koffein, a zsíros, erősen fűszeres ételek, a magas szénhidráttartalmú élelmiszerek és a goitrogének.
A Hashimoto tiltott ételek között a goitrogéneket szokták kiemelni, amelyek kedvezőtlenül hatnak a pajzsmirigy működésére. Az alábbi élelmiszerek sorolhatók ide:
- brokkoli
- kelkáposzta
- kelbimbó
- spenót
- karfiol többek között.
Ezek fogyasztása alkalmanként beleférhet, de elsősorban főzéssel, párolással elkészítve, ugyanis így a hormonokra negatívan ható, káros anyagok nagy része elillan.
Egy Hashimoto diéta mintaétrendben hozzájutunk a legszükségesebb tápanyagokhoz, ásványi anyagokhoz, vitaminokhoz, melyek a hormonháztartás egyensúlyához nélkülözhetetlenek.
Fontos, hogy Hashimoto diétánkat szakember állítsa össze, ez biztosítja, hogy a lehető legideálisabban tápláljuk a testünket pajzsmirigy betegség esetén!